czwartek, 18 października 2012

Fermy przemysłowe- czyli jak cierpiał nasz obiad zanim trafił na nasz talerz

Witam wszystkich!

Dziś troszkę z innej beczki. Natomiast po przeczytaniu notatki na blogu http://mansini-obsession.blogspot.com dotyczącej kur niosek - klik, postanowiłam Wam przybliżyć w jakich warunkach żyją zwierzęta hodowlane.

Podobnie jak moja notatka o testach na zwierzętach - klik, do której lektury również zachęcam, cytowany poniżej tekst jest częścią mojej pracy licencjackiej, dlatego zastrzegam sobie do niego wszelkie prawa.

Może zacznę od charakterystyki ferm przemysłowych :

"Fermy przemysłowe drobiu, bydła i trzody chlewnej charakteryzują się między innymi: dużym zagęszczeniem, brakiem podłoża ściółkowego, ograniczeniem ruchu, eliminacją pastwisk czy też wybiegów. Dodatkowo zwierzęta poddaje się licznym zabiegom (tatuowanie, kolczykowanie, kastracja, obcinanie ogonków, dziobów, kiełków) które narażają zwierzęta na ból, stres, zaburzenia w sferze emocjonalnej i somatycznej."

O nioskach możemy przeczytać na wyżej wymienionym blogu ja poruszę problem Brojlerów -

"Dla przyśpieszenia wzrostu brojlerów – kurczaki trzymane od urodzenia w halach bez okien , stłoczone w klatkach, w celu zwiększenia produkcji stosuję się bogate mieszanki paszowe. Dzisiejszy postęp, ciągłe ulepszanie paszy doprowadziło do momentu kiedy hodowcy są w stanie wyhodować kurczę o masie około 2,3 kg przez okres do siedmiu tygodni. Przed wojną hodowla brojlera o masie około 1,3 kg zajmowała około czternastu tygodni1. I tak, po przeżyciu dwóch miesięcy, w bardzo ciasnym, pozbawionym naturalnego światła, dusznym pomieszczeniu – 450 cm2 na jednego bojlera, gdzie w naturalnych warunkach drób żyje około siedmiu lat, ptactwo kończąc swoją egzystencję, trafia na ubój." 

"Nowo wyklute pisklęta „sekserka” dzieli się na samców i samiczki. Samczyki nie mają wartości hodowlanej i są odrzucane. Niektóre firmy poddają je zagazowaniu, ale najczęściej wrzuca się je żywcem do plastikowego wora, w którym duszą się pod naporem ciał następnych. Inne żywcem mielone są na karmę dla swoich sióstr”" - odnosi się to oczywiście do hodowli niosek, przypuszczam, że w wypadku hodowli brojlerów jest odwrotnie natomiast nie znalazłam nigdzie potwierdzenia tej tezy. 

A jak wygląda sytuacja trzody chlewnej


Dążenie do szybkiego zysku, oszczędności wydatków doprowadziło do zamknięcia trzody chlewnej w klatkach, rzutuje to też większą kruchość mięsa wieprzowego z powodu ograniczenia do minimum ruchów prosiąt a co za tym idzie szybszy przyrost wagi, z braku możliwości spalania nadmiernych kalorii. W tym celu oddziela się młode prosie jak najwcześniej od matki i zamyka w pojedynczych boksach. Dzięki wczesnemu odseparowaniu młodych, maciora może wydać rocznie więcej potomstwa, jej życie sprowadza się do nieustannych cykli ciąż, porodów i odbierania potomstwa.
Maciora przeznaczona do reprodukcji żyje w ciągłym bezruchu, na okres ciąży zamyka się ja w kojcu który pozwala jedynie na krok w przód lub w tył, jednak nie pozwala na obrócenie się bądź jakikolwiek inny ruch. Jest to spowodowane chęcią oszczędności pasz i pracy. Na krótko przed rozwiązaniem ciąży przenosi się maciorę do innego, jeszcze mniejszego kojca. Brak możliwości poruszania prowadzi do stresów u macior, chęć uwolnienia się kończy się okaleczeniem się przez gwałtowne rzucanie się na boki, czy uderzanie głową bądź całym ciałem o boki kojca. Zwierzę walkę o wolność prowadzi do momentu całkowitego osłabienia i wyczerpania organizmu.
„Świnie stały się produktem i przedmiotem. Zostały poddane biologicznej manipulacji. Ich chów ma na celu jedynie uzyskanie odpowiedniego gatunku mięsa(...) Dominacja pieniądza, logika najwyższej wydajności, dążenie do maksymalizacji zysków – są dokładnym odzwierciedleniem tego co dzieje się w budynkach, w których hoduje się świnie”. Wieprzowina stanowi 40% produkcji mięsa na świecie i jest najczęściej zajadanym mięsem."

A co z cielętami

"Kolejną formą okrutnej intensywnej hodowli przemysłowej jest hodowla cieląt. Dla zachowania delikatności mięsa, umieszcza się je w pierwszym tygodniu życia w drewnianych boksach gdzie mają one miejsce tylko aby się położyć i wstać. Uniemożliwienie zbędnych ruchów ma na celu niedoprowadzenie do ukształtowania się mięśni aby mięso było odpowiednio kruche i delikatne. Zwierzęta całe swoje krótkie życie, kilka miesięcy zanim przestaną być uznawane za cielęta uśmierca się, spędzają na staniu bądź leżeniu. Podaje się im płynny pokarm pozbawiony żelaza aby ich mięso miało odpowiedni koloryt i nie ściemniało. Nie podaję się im wody, aby zjadały większą ilość pokarmu i przez co szybciej przybierały na wadze. Aby oszczędzić im stresu hodowane są w całodobowych ciemnościach, pomijając czas karmienia. Tak więc anemiczne, znudzone, tęskniące za matką cielaki w ciemności oczekują na śmierć.
„Na szczęście przemysł ten nie osiągnął podobnych rozmiarów co produkcja drobiu; nie mniej jest godny uwagi jako skrajny przypadek zarówno eksploatacji zwierząt, jak i absurdalnie nieefektywnego uzyskiwania żywności.

A nasza krowa mleczna? Myślicie, że spędza swoje życie beztrosko na polanie? 

"Krowa mleczna, przebywająca w podobnych warunkach jak cielaki nadprogramowo zapładniana i dojona aby uzyskać jak najwięcej mleka. Fermowe krowy obciąża się podwójnie przez okres ciągłego dojenia i ciąży, ich wymiona pracują dziesięć razy intensywniej niż miało by to miejsce w warunkach naturalnych. Przez ponadwymiarowe wymiona są one obciążane takimi schorzeniami jak choroby nóg i inne bolesne dolegliwości, podrażnienia skóry wokół racic co często prowadzi do owrzodzeń.
Aby uzyskać jak najwyższą wydajność, krowę karmi się wysokoenergetyczną paszą, którą jej specyficzny przewód pokarmowy nie potrafi całkowicie strawić. „Ze względu na zdolność produkcji mleka przekraczającą zdolność metabolizowania pokarmu, organizm krowy zaczyna zużywać własną tkankę; zaczyna doić samą siebie.” Niegdyś wolną pasącą się na łące czy pastwisku krowę zamyka się w ciasne boksy, sztucznie zapładnia, doi, a wszystko to żeby uzyskać jak najwięcej zysku i ograniczyć koszty wydatków do minimum."

To by było na tyle :) 

Pragnę zaznaczyć, że nie jestem weganką, wegetarianką etc! Chciałam Wam tylko przybliżyć co tak naprawdę jecie! więc może czasami warto dopłacić parę groszy więcej i kupić produkty z hodowli "naturalnych" :) A może dzięki temu kiedyś ujrzymy podobny widok do obrazka poniżej... Buziaki :* Biorę udział w konkursie u Mansini z okazji miesięcznicy bloga

12 komentarzy:

 1. przypomniałaś mi o pewnej bajce dla nastolatek: "Aparatka" ona też bardzo bardzo przezywała temat jedzenia mięsa. oczywiście, że mięso jest o wiele smaczniejsze kiedy jest naturalnie, dobrze karmione i biega sobie luźno. Ale nie popadajmy w panikę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie "przezywam" jedzenia mięsa, jak zaznaczyłam jestem mięsożerna :D natomiast tu o warunki traktowania zwierząt chodzi a nie o jakość mięsa! Już pomijam tą cała chemię która się karmi zwierzęta "przemysłowe"

   Usuń
 2. Bardzo dobrze napisane :) Ważne jest też, żeby zwrócić uwagę na kosmetyki - czy są testowane na zwierzętach czy nie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak :) zgadzam się z Tobą :) wspominałam o tym w mojej notatce o Testach na zwierzętach

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa :) ja sama o wielu rzeczach nie miałam pojęcia, dowiedziałam się dopiero podczas pisania pracy. Najważniejsze żeby uświadamiać społeczeństwo!

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. ahhhh... gdyby nie mogło być jak na tym obrazku ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przenośniki taśmowe, rolkowe, modularne - idealne dla Twojej firmy

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz!
Każdy sprawia mi ogromną radość i motywuje do dalszego prowadzenia bloga, bo przecież bez Was by go nie było!
Jeśli nie pozostawiłeś po sobie tzw. SPAMU bądź pewny że Ci odpowiem!
Buziaki:*

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Miło było Cię gościć!

Miło było Cię gościć!